.

.

18 Aralık 2007 Salı

her gününüz bayram olsun


arada açar Can Dündar'ın aşağıdaki yazısını okurum. madem konumuz bayram, gelin bir daha okuyalım beraber.


"Zamanla anlıyor insan: 3-4 güne sıkışmış bir tatilden öte bir şey bayram...Hayata rasgele serpiştirilmiş ilahi ikramlar, kıymet bilen kullara her daim bayram yaşatır.

***

Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan... Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık...Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır.Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp "Çok şükür bugünü de gördük" diyebilmek...Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak bayramdır.

***

Bir kitabı bitirmek, bir binayı bitirmek, bir okulu bitirmek, kâbuslu bir rüyayı, kodeste ağır cezayı bitirmek bayramdır.Yoğun bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmuş bir ilişkiyi bitirmek de öyle...Vuslat da bayramdır öte yandan...Endişe içinde beklediğinden mektup almak, telefonda ansızın sesini duymak, deli gibi burnunda tütenin boynuna sarılmak bayramdır.En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye, saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır."Ona güvenmiştim, yanılmamışım" sözü bayramdır.Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak bayram...

***

Yeni bir sözcük öğrenmek, bir tünelin sonuna gelmek, müzmin bir işin kapısını çarpıp uzun bir yola çıkıvermek bayramdır.Zorluklara tek başına göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek bayramdır.Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış ilk rızkın konduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller bayramdır.Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır. Sonrasında gelen ilk diş bayramdır, ilk söz bayram, ilk adım, ilk yazı, ilk karne bayram...Güne gülümseyerek başlamak bayramdır. "İyi ki yanımdasın" bayram, "Her şeyi sana borçluyum" bayram, "Hiç pişman değilim" bayram...

***

Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek bayramdır.Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır. Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram...

***

Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur.Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler. Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.

Her gününüz bayram olsun!"
bayramda ben Ankara'da olacağım, herkese iyi bayramlar dilerim, sevgilerimle.

10 yorum:

Sem dedi ki...

Gülçin'ciğim, yazılarınla nerdeyse her günümüzü renklendirip bayram tadında yapıyorsun:)) Seninde her günün bayram olsun.

Oralardayken bizleri sakın unutma! İyi yolculuklar ve sevgiler..

Abi dedi ki...

iyi tatiller.. iyi bayramlar sana da..
Canının sıkılmadığı güzel bir tatil geçir..

sema dedi ki...

sevgili gülçin, vallahi senin yazılar da bu ikramlardan. yakından tanıyanların çok daha şanslı olduklarından hiç şüphem yok ikramların bolluğu konusunda:))

ankara...kar da yağarsa süper bi ikram olur bence, ne dersin:))

iyi bayramlar...

sevgiler...

Vladimir dedi ki...

İyi Bayramlar Gülçin... Benim içinde gez-toz emi.

sofi dedi ki...

Bayramda sunulan şeker gibiydi yazı,sende şeker gibi bir bayram yaşa.Sevgiler...

gülçin dedi ki...

bugün bayramın ilk günü. ankara'da kaldığım yerin sokağındaki internet kafedeyim. yağış yok ama ankara soğuk, ayaz bile denebilir :) dün gece biraz rötarlı ulaştık ankara'ya, istanbul'daki yoğun trafik nedeniyle. sabahleyin de deprem oldu, sallandık. bişey yok, fazla dehşetli değildi ama sallandık işte. unutmamışız meğerse :)

herkese sevgiler.

elektra dedi ki...

iyi bayramlar ve geçmiş olsun.

Espresso dedi ki...

Yazıdaki gibi, gerçekten sevgi saygı kadir kıymet bilen Sana sahip olduğumuzdan şaslıyız biz.. Arada kaçırdıklarımızı, es geçtiklerimizi, hatta bazen fark etmediklerimizi yakalatıyorsun.
Değer verdiğin şeyler ve insanlar, hep sarsın seni emi..:)
Kızım gittin, Ankara'yı bile salladın::))) geçmişler olsun..
Umarım, tatilin iyi geçmiştir, foto ve hikayelerin de birikmiştir. Dönüş için iyi yolculuklar Gülçin'cim..

cinar dedi ki...

Of ya, fonda Secret Garden müzikleriyle ne güzel gitti bu yazı biliyor musun? Çok keyifli ve yine senden..
İyi bayramlar Gülçinciğim, bugün son günü bayramın ama yine de geç kalmış sayılmam herhalde değil mi?
Sevgiler..

degree dedi ki...

Sevgili Gülçin,

Yazılarına o kadar alışmışız ki, Şu bayram bitse, Gülçin'imiz İstanbul'una ve Blog'una geri dönse, biz de o güzel, güzel olduğu kadar da enteresan yazılarına yeniden kavuşsak diyorum....Haydi dön artık, İstanbul seni özledi.

Bu arada, bayramın son günü olmasına rağmen, hala bayram tebriki için son dakikalar değil de artık inkıtalar oynanırken bir de buradan bayramını kutlayayım dedim......
Sevgiler,

Degree.